Vodný kameň

Aký typ zmäkčovača je vhodný pre Váš rodinný dom ?

 

            V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať že sa so zmäkčovačmi vody na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo. Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné , ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch . Najčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene , ktoré treba zväčšovať , alebo je ventil na uzatvorenie vody iba v šachte , ale stretli sme sa že bol zamurovaný v podlahe . Ale keď už nájdeme hlavný ventil , tak je tak nešťastne umiestnený , že často nie je možná inštalácia a keď , tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže , špajzy , pivnice , šatníku . A nastáva druhý problém a to prívod elektriky , bežná zásuvka . A zlatý klinec je riešenie odpadu aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .

Tak ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody , tak je potrebné splniť tri základné podmienky . Nájsť centrálny prívod do domu . Najlepšie je miesto priamo v dome , alebo v pivnici , niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ. Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu , čo nie je dobré riešenie , lebo je tam vysoká vlhkosť , zateká tam často voda , je tam zlý prístup . A hlavne nie je tam možnosť napojenia na odpad vody .

K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 - 60 cm hĺbka . Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm. Kabinetný znamená , že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke , na vrchu má elektronický displej , ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie . Regenerácia je vlastne prečistenie živice zmäkčovača slaným roztokom vody , ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.

Tak aký zmäkčovač pre Váš rodinný dom ?

Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností . Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú , tak aj pre päť člennú rodinu ako aj v prípade že máte návštevu , alebo Vás je doma dočasne viac osôb. Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. Asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.

Čo je teda k inštalácii zmäkčovača potrebné :

  • Miesto kde je centrálny prívod vody do domu . Najlepšie technická miestnosť , garáž, pivnica, kúpeľňa . Niekde kde nemrzne , je sucho a dobrý prístup na dosýpanie soli.
  • Musí tam byť el. zásuvka . Zmäkčovač má svoj adaptér a má veľmi malú spotrebu el. energie . Iba 12 V.
  • A hlavne tam potrebujeme pripojenie na odpad aby sa mohol zmäkčovač vody regenerovať . Postačuje sifón , poprípade iba trubka na odpad , gulička na zemi .

Naše odporúčanie :

Ak náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody , tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač aby sa uchránil pred sedimentom , ale nie len zmäkčovač vody , ale aj vaše rozvody vody , batérie , práčky , umývačky a pod. Mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov .

Ďalej skontrolovať aký máte tlak vody a aby nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla. Ale stretli sme sa aj s prípadmi kedy mali rodinná domy viac ako 8 bar. A bolo nutné inštalovať regulátor tlaku. Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača , ale aj mechanický predfilter ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.   

A ak je to možné požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie , kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom , ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom .