Oslavovanie víťazstiev alebo zapíjanie prehier. Príležitosť na konzumáciu alkoholu sa vždy nájde a to aj u športovcov. Týka sa to najmä tímových družstiev, kde posedenie po zápase nie je ničím nezvyčajným. Nie je tomu celkom tak, že by negatívne účinky alkoholu odradzovali športovcov od jeho konzumácie. Dokonca aj kondiční bežci pijú viac alkoholu ako ich známi, ktorí sú pohybovo neaktívni.
Ako veľmi alkohol ovplyvňuje športový výkon?
Tu je pár faktov:
- Pitie alkoholu spomaľuje rýchlosť reakcie pri rozhodovacích momentoch v súťaži. Športovec má pocit, že „má kopu času“ na prihrávku či streľbu, opak je, ale pravdou. Ďalej významne ovplyvňuje športovcovu koordináciu a jeho rovnováhu, čo môže viesť k zbytočným zraneniam. Okrem toho, že alkohol športovcovi poskytne potlačenie bolesti, neprinesie mu žiadnu inú výhodu.
- Alkohol obsahuje málo sacharidov. Malé pivo má 14 g a pre porovnanie rovnaké množstvo sladeného nápoja obsahuje 40 g sacharidov. Pivo tak nemôže dodať svalom energiu, ktorú telo potrebuje pre športový výkon.
- Alkohol sa do krvi športovca dostane do 5 minút po jeho konzumácii. Pitie piva alebo iného alkoholu sa po športovom výkone neodporúča z toho dôvodu, že alkohol má diuretický účinok. Teda čím viac alkoholu vypijete tým viac tekutín z tela vylúčite, a následkom bude dehydratácia na druhý deň.
- Štúdie, ktoré skúmali vzťah alkohol verzus šport priniesli zaujímavý výsledok. Športovci, ktorí pili pivo vylúčili za 4 hodiny približne o 0,5 litra moču viac ako tí, ktorí pili nealkoholické pivo.
Vedie pitie alkoholu k nadváhe?
Áno. Energia, ktorá sa nachádza v alkohole vedie k nadváhe. Ľudia, ktorí pijú striedmo, konzumujú alkohol väčšinou nad ich rámec denného príjmu energie, pretože alkohol stimuluje pocit hladu. Táto nadbytočná energia sa však ukladá vo forme telesného tuku a to najmä na bruchu (známa pneumatika).
„Vytriezvie“ človek pitím kávy skôr?
Nie. Vaša pečeň má svoju rýchlosť akou dokáže spracovať alkohol, ktorí ste skonzumovali. Keď vypijete jedno malé pivo (300 ml) Vaša pečeň ho bude spracovávať zhruba jednu hodinu. Nedokážete to urýchliť pitím kávy ani tým, že urobíte pár kľukov a „brušákov“.
Naše rady
- Zimné športy a alkohol sú veľmi nebezpečnou kombináciou. Nepite keď lyžujete alebo vykonávate beh na lyžiach či korčuľovanie, mohli by ste si ublížiť.
- Teplá kúpeľ a alkohol taktiež nepatria medzi vhodnú kombináciu. Alkohol zhoršuje schopnosť tela regulovať telesnú teplotu, čím bude teplota vody vyššia tým dôjde k výraznejšej odozve Vášho organizmu na alkohol.
- Keď dopredu viete, že budete piť, najedzte sa hodnotného jedla a vypite veľa vody. Pite pomaly, nemiešajte nápoje a predovšetkým si nesadajte za volant!
Čo robiť keď ste to predsa len prestrelili?
Príznaky toho, že ste pili viac ako by Vám prospelo vymiznú zhruba za 12 hodín. Keď chcete tento proces urýchliť pite nápoje, ktoré obsahujú sodík, pretože ten pomáha zadržovať tekutiny v tele. Vyskúšajte taktiež slepačí vývar, slepačí bujón, vodu alebo športový nápoj. Neužívajte žiadne tabletky ako napríklad Paralen, môžete si tým poškodiť pečeň.