Zmäkčovače vody riešia problém mnohých slovenských domácnosti, ktorým je tvrdá voda. Tá obsahuje viac rozpustných
minerálnych látok, ako je vápnik a horčík, okrem toho sa vo vode môže nachádzať aj stroncium, oxidy železa a mangánu.
Tvrdá voda však vytvára, najmä v spotrebičoch vodný kameň, ktorý tieto zariadenia poškodzuje. Preto ho treba často odstraňovať, napríklad v rýchlovarných kanviciach, alebo je možné riešiť hlavný problém, a to samotnú tvrdosť vody.
Užitočným pomocníkom v tomto boji sú zmäkčovače. Na trhu je viacero možností. Môžu to byť zmäkčovače, ktoré riešia konkrétne zariadenia, ako je práčka, umývačka, alebo komplexné riešenia v podobe centrálnych zmäkčovačov, ktoré riešia vodu v celom dome.
Priestory v niektorých prípadoch treba najskôr upraviť
Klasickým problémom, v prípade centrálneho riešenia, je umiestnenie zmäkčovača. Väčšina domácnosti na to jednoducho nemá priestory. Častokrát inštalácii predchádza istá prerábka priestorov, s ktorou musia majitelia domácnosti rátať.
Hlavný ventil na uzatvorenie vody sa napríklad nachádza v malých dvierkach v stene, prípadne môže byť ventil umiestnený v podlahe. Preto sa rozvody vody musia v niektorých prípadoch previesť cez stenu do garáže, špajzy, pivnice alebo šatníku, aby tak vznikol dostatočný priestor na umiestnenie zmäkčovača.
Tiež treba vyriešiť prívod elektriky, ale aj odpad, aby sa zmäkčovač mohol regenerovať.
Aký je dostatočný priestor?
V prípade centrálneho riešenia sa využíva na inštaláciu kabinetný zmäkčovač vody. Jeho rozmery sú približne:
- šírka 45 cm
- dĺžka 50 cm – 60 cm
- výška 100 cm – 120 cm
Zmäkčovač sa nachádza v plastovej skrinke a na vrchnej časti je umiestnený elektronický displej. Ten ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie. Regenerácia je automatický proces. Živica zmäkčovača sa počas neho čistí pomocou slaného roztoku. Zmäkčovač si slaný roztok vyrobí sám. Cyklus regenerácie sa nastavuje podľa tvrdosti vody. Zvyčajne po pretečení 2,5 až 3 metroch kubických vody.
Dobré rady z praxe
Samotné zariadenie nepotrebuje výraznú starostlivosť. Majitelia však musia dopĺňať soľ, preto by mal byť priestor so zmäkčovačom ľahko dostupný. Niektorí klienti chcú inštalovať zmäkčovač do vodovodnej šachty. Nie je to však dobré riešenie. Vlhké prostredie vodovodnej šachty, kde častokrát zateká voda, bez napojenia na odpad vody a navyše so zvyčajne zlým prístupom klientom rozhodne neodporúčame.
- Ideálne je miesto, kde sa nachádza centrálny prívod vody do domu. Musí tam byť však dostatočný priestor na inštaláciu zmäkčovača. Zároveň by tam malo byť sucho, priestor by nemal premŕzať a dosýpanie soli bude pohodlné. Najlepšia je technická miestnosť, garáž, pivnica alebo kúpeľňa.
- Zmäkčovač potrebuje pre svoju prácu elektrickú energiu. Majiteľ musí teda vyriešiť dostupnú elektrickú zásuvku. Spotreba je však iba 12 V.
- Okrem toho treba myslieť aj na pripojenie na odpad. Zmäkčovač sa musí pravidelne regenerovať, aby správne pracoval. Úplne postačí sifón, trubka na odpad alebo gulička na zemi.
- Okrem zmäkčovača treba myslieť aj na mechanický predfilter na centrálnom prívode vody. Ten chráni pred sedimentom samotné zariadenie, ale aj rozvody vody, batérie, práčky či umývačky. Pomáha celému systému, aby správne pracoval. Klientom odporúčame jeho inštaláciu, ideálne s účinnosťou aspoň 25 mikrónov.
- Tlak vody je dôležitá hodnota, ktorá ovplyvňuje celý systém. Klienti, ktorí majú vlastné čerpadlá zo studne, majú častokrát nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla. V niektorých prípadoch to môže byť aj hodnota 8 bar. Takýto vysoký tlak však môže časom poškodiť zmäkčovač, mechanický predfilter, ale aj spotrebiče, ktoré sa pripájajú na rozvody vody. Klientom odporúčame hodnotu tlaku vody menej ako 6 bar.
Ak máte záujem o komplexné riešenie problému s tvrdou vodou, požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie. Odborník vám priamo na mieste poradí, kde je najlepší priestor na umiestnenie úpravy vody pre váš rodinný dom.